3.4.16

Say NO


Ej! Masz zadanie domowe? Tak? O! Fajnie! Daj spisać.
Pewno nie raz przydarzyła się wam taka sytuacja. I zgaduję, że dałeś spisać to zadanie. Starałeś się, a ktoś tak po prostu to skopiował. W pewnym sensie to oszustwo. Bo przecież ta osoba mogła ruszyć własnym mózgiem i pomyśleć trochę nad rozwiązaniem.

Często dajemy się namówić, nie tylko przez ludzi, ale także reklamy są stworzone, aby to właśnie robić. Potem tylko żałujemy, gdyż kolega przeczytał zadanie na głos, następnie nauczyciel poprosić cię o to samo. No właśnie, wtopa. Potem się nam obrywa.

Dużo się słyszy o uczniach gimnazjum, którzy piją i palą. To właśnie nic innego jak namowy. Podchodzi trzecio-gimnazjalista do pierwszo-gimnazjalisty "Ej, chcesz zapalić?", zdruzgotany pierwszak boi się o swoją reputację i zgadza się. Ta sytuacja się powtarza, i powtarza, i powtarza, aż dochodzi do nałogu z którego trudno wyjść.

Nie potrafimy powiedzieć stanowczego NIE, które może nas uratować z tarapatów. Z własnego doświadczenia wiem, że osoby, które proponują nam używki, będą nas bardziej tolerować, jeśli im odmówimy. Przyjmując ofertę wychodzimy na słabych. 

Mówię tu tylko o przypadkach, w których propozycje są złe dla nas. Czasami jak ktoś nam coś proponuje, warto odpowiedzieć pozytywnie, możemy poznać nowych znajomych, zdobyć nowe doświadczenia, a nawet poznać nowe smaki. Dlatego zawsze rozmyślajmy to co może się stać jeśli przyjmiemy propozycję albo co jeśli odmówimy.


Top - SH | Boyfriends - Lidl | Shoes - Reserved

Potrafisz powiedzieć nie?

17 komentarzy:

 1. Niestety takich sytuacji się nie uniknie. Prędzej czy później każdy spróbuje papierosa czy alkoholu. Fakt, niektórzy nie mają własnego zdania.
  Ładne zdjęcia. :)
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 2. asertywnosc wazne cecha :) Świetny post! Zapraszam do mnie :) hihania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zawsze mówię stanowczo "NIE" nawet jeśli ktoś by nalegał na spisanie zadania to nawet nie ma mowy, choć czasami na pewno trudno niektórym jest odmówić ;)
  Mój blog, zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety takie sytuacje z pracami domowymi u mnie na porządku dziennym i w sumie to już nie sztuka powiedzieć nie tym bezmózgim osobom co cały dzień mają czas na wszystko inne tylko nie lekcje. Matko to mnie tak wkurza że mogłabym napisać sto linijek o tym :D W sumie to nie umiem powiedzieć nie ale uczę się :DD
  Pozdrawiam♥
  http://liveivette.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne zdjęcia. Moim zdaniem człowiek powinien mieć własny rozum i nie robić czegoś wbrew sobie. Pozdrawiam. wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Etap szkoły na szczęście mam już za sobą, jednak też byłam osobą, która zawsze miała pracę domową i to od niej chciało się spisać. Kiedyś myślałam, że skoro chcą spisać ode mnie to może mnie lubią? W końcu mogliby wziąć pracę od kogoś innego. Później jednak wiele zrozumiałam i już nie dałam się wykorzystywać w ten sposób. Choć niechęć do podzielenia się pracą domową może skutkować tzw. odrzuceniem przez grupę. Jednak nie warto mieć takich znajomych. Nie róbmy niczego wbrew sobie i nie dajmy się wykorzystywać. Nie ma czego się bać :)
  Zapraszam http://dramabeautyy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama nie raz dawałam spisać zadanie- ale to tylko z solidarności klasowej, o wiele częściej to ja potrzebowałam spisać ;) w mojej klasie nie było z tym problemu, każdy dawał każdemu, tylko trochę zmienialiśmy, tak by zadanie wydawało się inne. Jeżeli chodzi o papierosy, prędzej czy później każdy spróbuje. Nawet nie musi zostać namówiony w szkole, czasem młodzież robi to z czystej ciekawości. Najważniejsze to używać mózgu i rozumieć co jest dla nas dobre a co złe ;)
  pozdrawiam cieplutko myszko :*
  ayuna-chan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Musimy nauczyć się mówic-nie

  OFFICIAL PATTY (klik)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mądry temat poruszylaś... :)
  ale niestety w wieku gimnazjalnym często tak bywa, że te osoby boją się po prostu wychodzić przed szereg i wolą dostosować to środowiska, otoczenia, bo tak jest im po prostu latwiej i bezpieczniej....
  też nie raz wkurzalo mnie to, że spędzalam, nad pisaniem jakiegoś opowiadania, czy rozwiązywaniem zadania z matmy z 3 godz, poswiecilam swoj czas, a ktoś tak po prostu to spisal grrrr teraz już bym pewnie nie dala spisac, ale mądry polak po szkodzie :P hehe

  Świetny zestaw, luz i wygoda przede wszystkim, ale wciąż jest modnie i stylowo- i przede wszystkim nei przekombinowane, jak to bywa na większości blogów, te dziewczyny powinny brać z Ciebie przykład :)

  milego dnia :)
  Daria

  OdpowiedzUsuń
 10. Mądry temat poruszyłaś. Trzeba mieć odwagę i nie robić nic wbrew sobie.
  Fajne buty :)

  ---------------------------
  http://fashionelja.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. odmowa to czasem bardzo WAŻNA umiejętność,która nam pomoże niejednokrotnie. mi uratowała zycie nieraz :) pewnie wiekszosc z nas tak bedzie mialo :) po prostu trzeba myśleć z rozwagą :)

  Nowy video cover piosenki Miley Cyrus
  post o wiosennych kosmetykach

  OdpowiedzUsuń
 12. Masz niesamowitą urodę! <3

  OdpowiedzUsuń
 13. asertywnosc przychodzi kazdemu z czasem ; )
  bardzo fajne spodnie <3

  http://dalenadaily.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. masz rację, teraz ludzie nie potrafią mówić nie, bo boją się, że poniosą za tym jakieś konsekwencje.
  cieszę się, że nie mam tego problemu.
  twój blog bardzo mi się spodobał i obserwuję.
  miłego dnia!
  frydrychmartyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Najważniejsze to być asertywnym i umieć powiedzieć ''Nie''.
  Ja nie mam takiego problemu na szczęście.
  Piękne zdjęcia :)
  z-pasja-w-obiektywie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetne zdjęcia !
  Pozdrawiam :))
  zapraszam do mnie !
  kara1414.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz to ogromna motywacja, za którą bardzo dziękujemy. ♥
Nie bawimy się w obs/obs kom/kom.
Odwiedzamy blogi, jakie zostawiacie w komentarzach.

,